czwartek, 20 marzec 2014 18:05

PRZYSZŁOŚĆ RYNKU PODRĘCZNIKÓW – SPOTKANIE MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ Z WYDAWCAMI

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

- Nie mam żadnych wątpliwości, że coś musimy zrobić. Podręczniki są drogie, powinny być wieloletnie – powiedziała dzisiaj minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska na spotkaniu z przedstawicielami wydawców. – Tutaj nie chodzi o wizerunek, tylko o trwałą zmianę na rynku podręczników – zadeklarowała.

Spotkanie, w którym udział wzięło kilkudziesięciu przedstawicieli wydawców, odbyło się w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Stanowiło kolejny etap trwających konsultacji społecznych projektu zmiany ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o systemie informacji oświatowej. Projekt ten zakłada szereg zmian w dostępie do podręczników.

W dyskusji wzięli udział przedstawiciele m.in. Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki, wydawnictwa Didasko, Grupy Edukacyjnej, a także wydawnictw specjalizujących się w podręcznikach do nauki języków obcych.

W trakcie dyskusji przedstawiciele wydawców przedstawili swoje uwagi do projektu. Joanna Kluzik-Rostkowska obiecała zapoznać się z nimi.

- Bardzo nam zależy na utrzymaniu wysokiej jakości polskiej edukacji – zadeklarowała minister edukacji narodowej. – Proponowane przez nas zmiany zostawiają dużo miejsca na autorskie programy nauczycieli. Z przygotowywanym w MEN podręcznikiem zarówno uczniowie, jak i nauczyciele będą mogli zapoznać się przed wakacjami – odpowiadała na pytania gości.

Przypomnijmy, po wejściu w życie zaprojektowanych w MEN zmian, podręczniki – z punktu widzenia rodziców - będą darmowe.

Już we wrześniu tego roku uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej otrzyma bezpłatny podręcznik do edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej. Szkoła otrzyma natomiast dotację celową na zakup dla niego materiałów ćwiczeniowych oraz podręcznika do nauki języka obcego.

W kolejnych latach z dotacji finansowane będę podręczniki i ćwiczenia dla uczniów starszych klas. Dzięki zmianom przygotowanym w Ministerstwie Edukacji Narodowej, wszystkie podręczniki mają być wieloletnie. Zmieni się tryb ich wyboru. Każdy podręcznik będzie można kupić pojedynczo, a wydawców obejmie zakaz oferowania szkołom i nauczycielom korzyści w zamian za dokonanie wyboru danego podręcznika.

Departament Informacji i Promocji

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Media

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.