czwartek, 20 czerwiec 2019 20:15

PASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ

Napisał 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

16 listopada 2018 w Szkole Podstawowej nr 1 odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej.

W uroczystości, która miała miejsce w bibliotece, wziął udział pan dyrektor Antoni Wydro, uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawczynią, panią Anną Porębską oraz uczniowie klasy trzeciej z panią Renatą Dybaś.

W tym roku szkolnym uroczystość została zorganizowana wcześniej niż w latach ubiegłych, ponieważ część pierwszoklasistów zna literki i może już samodzielnie czytać wypożyczone książeczki. Pozostałej części uczniów powinni czytać rodzice lub inne bliskie osoby. Obie formy obcowania z książką niosą dla dzieci ogromne korzyści, o czym rodzice zostali poinformowani podczas wywiadówki, otrzymując m.in. list do rodziców Ireny Koźmińskiej (prezesa fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”).

Przed przyjęciem w poczet czytelników biblioteki szkolnej pierwszaki uczestniczyły w lekcjach bibliotecznych, na których poznały bliżej bibliotekę i jej zbiory oraz zapoznały się z jej regulaminem.

W trakcie uroczystości, zanim uczniowie wypożyczyli pierwsze książki do domu, zostali poddani egzaminowi sprawdzającemu wiedzę o książkach, ich bohaterach i o bibliotece. Po jego zdaniu pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie. Następnie wysłuchali występu uczniów z klasy trzeciej, którzy zaprezentowali wiersze o bibliotece, książkach, ich poszanowaniu oraz o czytelnikach. Na podsumowanie uroczystości, słowa zachęty do stałego kontaktu z książkami skierował pan dyrektor Antoni Wydro. Podkreślił, że książka jest szczególnym przyjacielem, który może być z nami, gdy nie ma innych, w różnej formie – pisanej lub słuchanej. Uroczystość zakończył występ uczennic klasy pierwszej (Mai Owczarskiej i Zuzi Szudy), które wykonały piosenkę „Mądra rzeka”.

Po wypożyczeniu książek przez uczniów, radość z ich otrzymania została uwieczniona na pamiątkowym zdjęciu. Mamy nadzieję, że będzie ona zawsze towarzyszyć naszym nowym czytelnikom i będzie motorem kierującym ich zainteresowania właśnie ku książkom.

Dziękuję pani Renacie Dybaś za pomoc w przygotowaniu uczniów klasy trzeciej do występu.

Danuta Ryznar
SP1 Osobnica

Ostatnio zmieniany czwartek, 20 czerwiec 2019 20:19

Media

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.