poniedziałek, 21 styczeń 2019 20:56

MŁODZIEŻOWA DRUŻYNA POŻARNICZA W OSOBNICY PEŁNIŁA WARTĘ HONOROWĄ PRZY GROBIE PAŃSKIM

Napisał 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Jak co roku strażacy OSP Osobnica zaciągnęli wartę honorową przy Grobie Pańskim. Nawiązuje ona do pilnowania Grobu Chrystusa przez rzymskich żołnierzy. Zwyczaj zaciągania wart przy Bożym Grobie wywodzi się ze średniowiecza.

Tradycja ta wiąże się ze sprowadzeniem Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego, zwanych Bożogrobcami, z Palestyny do Polski w 1163 roku. To właśnie ten zakon zapoczątkował zwyczaj budowania grobów Chrystusa w Wielkim Tygodniu oraz zaciągania przy nich straży. Przez te kilkaset już przeszłych lat, od piątkowych wieczorów aż po niedzielne Rezurekcje, warty przy Jezusowym Grobie trzymało królewskie wojsko, dworzanie, czy też przedstawiciele bogatego mieszczaństwa. Od XIX wieku, kiedy zaczęły powstawać jednostki Straży Pożarnej, najpierw w wiejskich kościółkach, później również, w tych miejskich, warty przy Grobach zaciągali strażacy, głównie ochotnicy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Osobnicy kultywuje tę piękną tradycję przekazując ją z pokolenia na pokolenie. Od ubiegłego roku grono strażaków - Stróżów Grobu Pańskiego - zaczęli powiększać członkowie naszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Ubrani zarówno w typowe czerwone mundury, jak i mundury żołnierskie, wypożyczone z Zespołu Szkół w Trzcinicy dzięki Komendantowi Straży Grobu Pańskiego, a jednocześnie absolwentowi naszej szkoły, druhowi Pawłowi Tuchowskiemu. Druh Paweł wraz z druhem Ireneuszem Olbrychem poświęcili dużo czasu, by członkowie naszej MDP tak wspaniale pełnili swoje warty.

Dziękujemy!!

Marek Godlewski
SP1 Osobnica

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 styczeń 2019 21:01

Media

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.