Wydrukuj tę stronę
piątek, 13 wrzesień 2013 19:15

WYWIAD Z KSIĘDZEM WIKARIUSZEM

Napisał
Oceń ten artykuł
(16 głosów)

W naszej Parafii pojawił się nowy wikariusz.

Jest nim ksiądz Andrzej Chmiel - ur. 23 lipca 1981 r. w Rzeszowie. Syn Jana i Teresy. Pochodzi z parafii św. Barbary w Ropczycach. Ukończył Technikum Elektryczno-Mechaniczne w Sędziszowie Młp. Praktykę pastoralną odbywał w parafii Gogołów. Obronił pracę magisterską z liturgiki (PAT), pt. „Odnowa liturgii po Soborze Watykańskim II, na przykładzie parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach, jako owoc pracy duszpasterskiej ks. prał. Józefa Cieśli (1963-1991)”, napisaną pod kierunkiem ks. dr. Stanisława Mazura. (źródło: niedziela.pl)

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi, których udzielił nam ksiądz Andrzej.

R: Mógłby ksiądz opowiedzieć nam coś o swojej rodzinnej miejscowości?

K: Pochodzę z Ropczyc, miasta powiatowego oddalonego od Osobnicy o ok. 60 km. Moi rodzice zamieszkali tam w 1985 roku, większość więc mego życia tam spędziłem. To tu uczęszczałem do szkoły podstawowej. Ropczyce przede wszystkim słyną z zakładów Magnezytowych, Cukrowni. Przed kilku laty też było o Ropczycach słychać mediach z racji powodzi i Łukasza Trałki, który debiutowała w Reprezentacji Polski. Zachęcam do odwiedzenia tych stron ze względu na piękno krajobrazów, tzw. Szwajcaria Ropczycka.

R: Czy od dziecka wiedział ksiądz, że zostanie kapłanem, czy była to jakaś nagła decyzja?

K: Trudno powiedzieć czy wiedziałem że będę Księdzem. Od klasy 3 szkoły podstawowej byłem ministrantem, lektorem, ceremoniarzem. Można powiedzieć , ze bliskość ołtarza sprawiała, że czas od czasu w mojej młodość pojawiały się te myśli. Ale to by „pójść za Jezusem” dojrzało i zaowocowało dopiero w klasie maturalnej- podjąłem decyzje ,że wstąpię do WSD w Rzeszowie. Był to 2001 rok, po egzaminach 29-30.06.2001r, od 15.09.2001 roku zostałem klerykiem I roku .

R: Nigdy nie miał ksiądz wątpliwości, że to był dobry wybór, że to jest właśnie ta droga, którą trzeba pójść?

K: Zawsze rekolekcje, dni skupienia w Seminarium to czas łaski ale i różnych przemyśleń. Nie miałem wątpliwości, że to ta droga, choć czasami bywało trudno, ale „kogo Bóg Kocha - tego też doświadcza”.

R: Czy jest to księdza pierwsza parafia?

K: Nie to już 4 moja placówka duszpasterska, do tej pory pracowałem jako wikariusz i katecheta w parafii: Gogołów koło Frysztaka, Niebylec i Trzeboś koło Sokołowa Młp.

R: Czy podoba się księdzu tutaj?

K: Czy się podoba…?? Tak!! Ale szczerze - nie było jeszcze bardzo czasu „pozwiedzać” okolicy. Myśle, że najbliższe tygodnie to zmienią. Dziękuje już dzisiaj za wszelkie przejawy życzliwości i troski.

R: Czyli nie miał ksiądz większych problemów z aklimatyzacją?

K: Bardzo szybko przyzwyczajam się do nowego środowiska, otoczenia, osób. Także z aklimatyzacja , żadnych problemów.

R: Czym się ksiądz interesuje?

K: Czym się interesuję? Lubię dobrą książkę- szczególnie przygodową, komputery,sport, dobry film, interesuje mnie liturgika - to z niej pisałem moja pracę magisterską, jak również psychologia.

R: A jakaś ulubiona muzyka, ulubiony autor, książka, film?

K: Nie mam jakiś szczególnie umiłowanych autorów i tytułów.

R: Ma ksiądz swoje życiowe motto, jakąś myśl przewodnią?

K: Tak: „ żyj tak, aby nie krzywdzić i ranić”- a co się z tym wiąże , to chyba każdy wie i rozumie.

R: Co zabrałby ksiądz ze sobą na bezludną wyspę?

K: Jeśli miała by to być bezludna wyspa??? Pewno rower.

R: Słyszałem , że ksiądz prowadzi różne grupy katolickie. Jak mógłby ksiądz zachęcić większą ilość osób do przynależności do nich?

K: Wielką troską Kościoła, szczególnie we współczesnym czasie jest troska o młodych. Często zagubionych, poranionych. To Nowa Ewangelizacja jest wielkim wyzwaniem dla każdego z Wierzących. Z perspektywy czasu wiem , że trzeba solidnej pracy z młodymi ludźmi, potrzeba czasu , rozmów, bycia ze sobą. Dlatego, komu zależy na zbawieniu swoim i innych zapraszam na spotkania duszpasterskie przy parafii. Jak zachęcić? To odwieczne pytanie, co zrobić by było nas więcej? Różność form duszpasterskich niech sprawi, że każdy się w czym odnajdzie i niech w tym dobru trwa. Niech to będzie zachętą, do tego bycie ze sobą, wspólne dyskusje, modlitwa, rozwijanie swoich talentów. Zapraszam!!!!Przyjdź!!!!Zobacz!!!!Zostań z nami!!!!

Ostatnio zmieniany piątek, 13 wrzesień 2013 19:28

Galeria

solaris

Najnowsze od solaris