poniedziałek, 10 luty 2014 23:33

SHOW WIRTUOZA SKRZYPIEC W JDK

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Znakomita mieszanka muzyki poważnej z rozrywkową, szaleńcze galopady i zmiany tempa, a wszystko to okraszone znakomitym poczuciem humoru i wspaniałą gra na skrzypcach. Tak wyglądał występ ukraińskiego wirtuoza skrzypiec i kompozytora – Oleksandra Bozhyka, nazywanego „Paganinim XXI Wieku”. na deskach Jasielskiego Domu Kultury.

Koncert rozpoczęła wiązanka utworów z klasyki muzyki poważnej i rozrywkowej. Wirtuoz skrzypiec pojawił się na scenie przy dźwiękach „Bitter Sweet Symphony” z repertuaru brit popowej grupy The Verve, później muzycy przeszli płynnie do klasyki muzyki poważnej.

- Dzisiejszego wieczoru zagramy przeboje muzyki popularnej, rockowej i etno, a także utwory muzyki poważnej. Pozwólcie państwo, że będę się do was zwracać po ukraińsku, bo wprawdzie rozumiem język polski, ale nic nie mówię. Myślę, że uniwersalny, międzynarodowy język muzyki pozwoli nam się porozumieć – przywitał po polsku przybyłych na koncert Oleksandr Bozhyk. Koncert wypełniły m.in. utwory Brahmsa, Liszta, Umilianiego, Presleya czy Bocka. Muzyk, który wystąpił wraz z zespołem „Bozhyk Band” okazał się prawdziwym wulkanem energii. W pewnym momencie zaprosił na scenę jedną ze słuchaczek i poprosił aby w trakcie wykonywania przez niego utworu … odcinała mu kolejne struny. Artysta udowodnił tym samym, że dla chcącego nie ma nic trudnego i zarówno na czterech, jak i na jednej strunie można doskonale grać na skrzypcach. Równie dobrze poradził sobie z grą na czterech instrumentach. Oprócz muzyków z zespołu skrzypka wspierała również ukraińska śpiewaczka Oksana Mukha, która oprócz tradycyjnych pieśni ukraińskich, specjalnie dla polskiej publiczności zaśpiewała słynną pieśń „Ukraina” („Hej Sokoły”). Doskonały warsztat muzyczny, kaskaderskie wręcz umiejętności gry na skrzypcach, poczucie humoru i żywiołowość wirtuoza z Ukrainy wzbudziły zachwyt publiczności, która owacją na stojąco podziękowała mu za występ i długo nie chciała się z nim rozstać.

Muzyk wystąpił w Jaśle na zaproszenie burmistrza Andrzeja Czerneckiego w ramach IX Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady Bez Granic”.

pch (JDK)

Media

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.