czwartek, 06 luty 2014 20:31

TRYNKIEWICZ NIE ZOSTANIE W WIĘZIENIU

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rzeszowski sąd już zdecydował. Mariusz Trynkiewicz we wtorek będzie mógł wyjść na wolność.

Ma być jednak objęty działaniami operacyjno-rozpoznawczymi. Do czasu uprawomocnienia się postanowienia sądu o jego ewentualnej izolacji nie będzie mógł opuszczać kraju, musi też informować policję o każdym miejscu swego zamieszkania. Decyzja sądu nie jest prawomocna i Zakład Karny w Rzeszowie może się od niej odwołać.

Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki powiedział, że sąd w Rzeszowie podjął taką decyzję o formie zabezpieczenia przed zakończeniem postępowania. Zastrzegł, że droga procesowa dopiero się rozpoczyna. W poniedziałek sąd rozpatrzy wcześniejszy wniosek władz zakładu karnego o umieszczenie Trynkiewicza w ośrodku terapeutycznym w Gostyninie. Minister Biernacki poinformował, że sąd może oddalić wniosek, oddać Trynkiewicza pod dozór policji lub skierować go do zakładu terapeutycznego.

Zakład karny w Rzeszowie jutro zdecyduje, czy się odwoła od decyzji sądu - zapowiedział jego oficer prasowy, major Norbert Gaweł. Dodał, że po południu wpłynęło uzasadnienie decyzji i dyrektor zakładu analizuje je, aby jutro podjąć decyzję. Dyrekcja rzeszowskiego więzienia chciała, by do czasu uprawomocnienia się decyzji w sprawie ewentualnej izolacji Trynkiewicza nadal przebywał on w zamknięciu. W tym celu wysłano do sądu wniosek o zabezpieczenie nieprawomocnego wyroku. Sąd miał 7 dni na jego rozpatrzenie

Adwokat, doktor Łukasz Chojniak, mówi, że można było się spodziewać takiej decyzji rzeszowskiego sądu. Wniosek zakładu karnego był bowiem zbyt daleko idący. "Zabezpieczenie, a o to wnosił teraz dyrektor zakładu karnego, nie może prowadzić do tego, aby zrealizować samo roszczenie" - wyjaśnił adwokat. "Chodzi o to, że w trybie zabezpieczenia nie można orzekać o izolacji w tym konkretnym przypadku".

Pedofil i morderca Mariusz Trynkiewicz w 1989 został skazany za zabójstwo 4 chłopców na karę śmierci, zamienioną na mocy amnestii na 25 lat więzienia.

(IAR)

Polskie Radio Rzeszów

Media

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.