czwartek, 05 maj 2022 13:47

PASOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ NA CZYTELNIKÓW SZKOLNEJ BIBLIOTEKI

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Dnia 8 lutego 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Osobnicy odbyła się uroczystość "Pasowania uczniów klasy pierwszej na czytelników biblioteki szkolnej".

Jej celem było m. in. rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, wprowadzenie dzieci w magiczny świat książki oraz wdrażanie do właściwego posługiwania się książkami z biblioteki i ich poszanowania. Termin pasowania na czytelnika to koniec pierwszego semestru, kiedy pierwszoklasiści potrafią już czytać. Na miejsce uroczystości ze względu na warunki pandemiczne i liczebność uczniów wybrano aulę szkolą, która została stosownie udekorowana. Nastrój imprezy podkreśliło nowe oświetlenie sceny. Na uroczystość została zaproszona dyrekcja szkoły, wychowawczynie klas i pracownicy szkoły.

Witam Was kartek szelestem,

tytułem na pierwszej stronie,

Witam!

Bo po to przecież jestem,

Żebyś mnie ujął w dłonie i czytał!

E. Szymański: „Książka”

Uczestników uroczystości i zaproszonych gości powitał p. Marek Godlewski - wicedyrektor szkoły, a od września 2021 r. także bibliotekarz szkolny. Program artystyczny przygotował on we współpracy z wychowawczynią klasy III p. Barbarą Rzońcą i nauczycielem muzyki p. Grzegorzem Łąckim.

Na scenie wystąpili uczniowie klasy III, spośród których wspaniale w swoje role wcielili się: Zosia Żabińska - Królewna Książka, Natalia Jarecka - Kot w butach, Lena Kaleta - Wróżka, Adrian Samorowski - Bobyk i Jakub Pyznar - Krasnoludki. Były piękne wierszyki, inscenizacje i piosenki. Nie zabrakło zagadek i kalamburów dla kandydatów na czytelników, które zadawali starsi uczniowie i pan bibliotekarz. Był to ostatni egzamin, który pierwszoklasiści zdali wręcz celująco.

Po pięknym występie i sprawdzeniu wiedzy nadeszła uroczysta chwila, gdy wszyscy powstali z miejsc, a pierwszoklasiści unieśli palce prawej ręki i powtórzyli za p. M. Godlewskim tekst ślubowania:

"My uczniowie pierwszej klasy
Tobie Książko, przyrzekamy,
Że szanować Cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy.
I wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą Obowiązki czytelnika traktować z powagą"

Pasowania na czytelników biblioteki szkolnej tradycyjnym ołówkiem dokonał wicedyrektor szkoły, a panie wychowawczynie wręczyły wszystkim pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy i wyprawki otrzymane w ramach kampanii Instytutu Książki "Mała książka - wielki człowiek". Poniżej można pobrać i przeczytać przygotowane na tę okazję broszury dla dzieci i rodziców.

Na koniec nie zabrakło słodyczy dla pierwszoklasistów i artystów występujących na scenie oraz okolicznościowych zdjęć, które można obejrzeć w galerii.

Całość uroczystości została zrealizowana (oświetlenie, mikrofony i nagłośnienie sceny) i utrwalona (kamera, aparat fotograficzny, statywy) dzięki nowemu sprzętowi zakupionemu w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości", w którym uczestniczy nasza szkoła.

SP1

Ostatnio zmieniany czwartek, 05 maj 2022 13:55

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

© 2022 Your Company. All Rights Reserved. Wykonanie: AbcWeb.pl