piątek, 07 styczeń 2022 21:04

WYCIECZKA DO BÓBRKI I ŻARNOWCA W RAMACH PRZEDSIĘWZIĘCIA POZNAJ POLSKĘ

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Dnia 02.11. 2021 r klasy 1 – 3 pod opieką nauczycieli: D. Kuli, J. Budziak i G. Iskrzyckiej uczestniczyły w wycieczce do Bóbrki i Żarnowca, która była dofinansowana z ministerialnego programu: ,,Poznaj Polskę".

Celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Na miejscu powitał nas pan przewodnik, który bardzo ciekawie opowiedział o historii przemysłu naftowego oraz o wielkim Polaku, który przyczynił się do rozwoju tego przemysłu – Ignacym Łukasiewiczu.

W trakcie trwania wycieczki uczniowie oglądali i podziwiali jedyne w swoim rodzaju kopanki solne „Franek” z 1860 roku i „Janina” z 1878 roku, które nadal produkują olej skalny. Wszyscy z niedowierzaniem patrzyli na bardzo wysokie wieże wiertnicze oraz na ,,źródełko” ropy, które bulgotało jak gotująca się smoła.

Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudził ,,Dom Łukasiewicza”. Ignacy Łukasiewicz nie tylko był inicjatorem przemysłu naftowego w Polsce, ale również jako pierwszy dokonał rafinacji ropy naftowej otrzymując z niej naftę. Uczniowie zwiedzili dawną aptekę, laboratorium i dworski salonik. Ciekawe hologramy przedstawiające pracę aptekarza czy ślusarzy wzbudziły żywe zainteresowanie. Mieli okazję oglądać i podziwiać kolekcje lamp naftowych.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Muzeum tworzy dworek z XVIII wieku i zabytkowy park, które przekazano w 1903r. Marii Konopnickiej w darze narodowym z okazji 25 -lecia pracy pisarskiej. Pani przewodnik zaprosiła nas do dworku, gdzie mogliśmy podziwiać kolekcję darów jubileuszowych ofiarowanych Konopnickiej, pomieszczenia mieszkalne z czasów pobytu w nich poetki, a także pokój, pracownię i kuchnię.

Wycieczka do Żarnowca dostarczyła uczniom wielu ciekawych wrażeń, dzieci podczas zwiedzania muzeum były bardzo zainteresowane życiem i twórczością M. Konopnickiej, zadawały wiele pytań pani przewodnik. Zakupiły też w sklepiku muzealnym pamiątki związane z jej twórczością. Mamy nadzieję, że spotkanie z poezją M. Konopnickiej zachęci uczniów do czytania jej wierszy. Następnie udaliśmy się na smaczny obiad. Z pełnymi brzuchami, z uśmiechem na twarzy mogliśmy wracać do domu.

Wrażenia z wycieczki zachowamy na długo w pamięci.

SP2 Osobnica

Ostatnio zmieniany piątek, 07 styczeń 2022 21:07

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

© 2022 Your Company. All Rights Reserved. Wykonanie: AbcWeb.pl