poniedziałek, 06 lipiec 2015 23:45

ZŁOTO POŁUDNIA

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Niedaleko od Karpackiej Troi, wielkiego centrum kulturowego z początków epoki brązu, w trakcie prac polowych miejscowy rolnik znalazł na powierzchni pola trzy złote bransolety  spięte złotym drutem.

Dwie z nich wykonane są ze zwiniętego spiralnie, dość grubego,  złotego drutu, trzecia z nieco cieńszego, złożonego podwójnie. Razem ważą 61,76 gram .

Są to zabytki pochodzące prawdopodobnie z Kotliny Karpackiej,  datowane na   epokę  brązu, kiedy to okolice Trzcinicy zamieszkiwane były przez ludność pochodzenia zakarpackiego, reprezentującą najwyższy poziom rozwoju cywilizacyjnego. Prawdopodobnie łączyć je  można z  kulturą Otomani-Füzesabony,  która doskonale znała metalurgię brązu i złota.

1

Wyjątkowo szlachetnym  człowiekiem okazał się sam odkrywca, który zgłosił znalezisko do konserwatora zabytków, wskazał archeologom miejsce jego odkrycia, a złote przedmioty przekazał do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

W miejscu znalezienia bransolet zostaną niedługo przeprowadzone badania archeologiczne,  które wyjaśnią czy te wyjątkowe  zabytki  to depozyt ukryty w tym miejscu celowo, znalezisko grobowe,  czy może była tu osada, a ozdoby zagubiono przypadkiem.

2

Wkrótce złoto zostanie zaprezentowane w Muzeum Podkarpackim w Krośnie, a później na wystawie stałej w Karpackiej Troi.

karpackatroja.pl

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 lipiec 2015 23:57

Media

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.