środa, 27 lipiec 2016 09:19

ZASTRZEŻ UTRATĘ DOWODU - IM SZYBCIEJ, TYM LEPIEJ!

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jeśli dojdzie do zgubienia lub kradzieży dokumentu, należy w pierwszej kolejności zastrzec dowód, aby osoby niepowołane nie mogły się nim posłużyć. Można zrobić to w każdym oddziale banku, niekoniecznie w tym, w którym mamy konto.

Jest to jednak trudne, gdy placówka jest nieczynna, lub gdy utrata dowodu osobistego zdarzy się na zagranicznych wakacjach, gdzie nie ma polskich placówek bankowych.
 
- Szybkość działania jest krytyczna w przypadku utraty dowodu osobistego - mówi Marcin Gozdek, z Biura Informacji Kredytowej. - Dlatego warto zapewnić sobie możliwość natychmiastowego zastrzeżenia dowodu on-line. W tym celu należy założyć indywidualne, bezpłatne konto w BIK z funkcją zastrzegania dokumentu. Jest to usługa bezpłatna, realizowana zdalnie - z komputera, tabletu, telefonu - wystarczy jedno kliknięcie, a informacja o zastrzeżeniu w ciągu kilku minut dotrze do wszystkich banków w Polsce, poprzez System Dokumenty Zastrzeżone. Co więcej, nie trzeba pamiętać żadnych danych z dowodu. Aby zastrzec dokument trzeba wcześniej założyć konto na www.bik.pl. Rejestrując się, potwierdzamy swoją tożsamość podając w szczególności dane dowodu - zastrzec można tylko ten dokument, który został zweryfikowany w procesie zakładania konta - dodaje Marcin Gozdek.
 
Kradzież dowodu na wyjeździe    
Jak uchronić nasze dane na wyjeździe przed kradzieżą? Oto kilka kluczowych porad, jak postępować, by chronić nasz dokument tożsamości:
•    Dowód osobisty trzymajmy zawsze przy sobie, jeśli podczas urlopu nie mamy takiej możliwości, bo np. idziemy popływać - przechowajmy go w hotelowym sejfie;
•    Jeśli wyjeżdżamy i zabieramy paszport i dokument tożsamości – przechowujmy dokumenty oddzielnie;
•    Nie zostawiajmy dowodu osobistego w hotelowych recepcjach, w wypożyczalniach sprzętu i innych miejscach, gdzie dostęp do dokumentu mogą mieć osoby trzecie;
•    Na co dzień trzymajmy portfel z dokumentami przy sobie, jeśli trzymamy go w torebce bądź teczce pamiętajmy, by ją zamykać i mieć w zasięgu wzroku.
 
Żródło:KGP

Media

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.