czwartek, 10 październik 2013 00:23

UBEZPIECZONY, ALE NIEUBEZPIECZONY

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Lekarze rodzinni zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim zapowiadają, że nie będą podpisywać umów z Narodowym Funduszem Zdrowia na przyszły rok.

To dlatego, że Fundusz nie chce płacić za pacjentów, których system EWUŚ wskazuje jako osoby nieubezpieczone. Taki status ma obecnie około 7,5 procent pacjentów. W większości są to osoby pracujące za granicą, które nie płacą składek w Polsce. Zdaniem lekarzy system EWUŚ nie jest wiarygodny i nie uwzględnia osób, które w rzeczywistości mają ubezpieczenie.

Przedstawiciele Funduszu tłumaczą, że NFZ nie chce zmniejszyć puli na medycynę rodzinną, ale inaczej zagospodarować pieniądze, płacąc za świadczenia, które lekarze - mimo obowiązku - wykonują teraz zbyt rzadko. Chodzi m.in o bilanse dzieci lub porady profilaktyczne.

Zmiany w umowach z lekarzami rodzinnymi były zapowiadane na ten rok, ale przesunięto je na przyszły. Podkarpacki NFZ szacuje, że w 2013 zapłaci lekarzom rodzinnym od 18 do 20 milionów złotych za pacjentów, którzy nie są ubezpieczeni.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej otrzymują z NFZ wynagrodzenie wg tzw stawek kapitacyjnych, czyli za każdego pacjenta do nich zapisanego, niezależnie od tego, jak często taki pacjent korzysta z pomocy lekarza. Podstawowa stawka kapitacyjna dla lekarza za osobę dorosłą to 96 złotych rocznie, za dzieci, osoby starsze, chore przewlekle oraz pensjonariuszy DPS lekarze otrzymują stawki wyższe. Średnia stawka kapitacyjna przypadająca na 1 pacjenta lekarza w województwie podkarpackim wynosi 137,29 złotych.

Polskie Radio Rzeszów

Media

Relacja Grażyny Bochenek Polskie Radio Rzeszów

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.