czwartek, 07 listopad 2013 16:00

SZKOLNA WYCIECZKA DO KARPACKIEJ TROI

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie – znane przysłowie nie znajduje potwierdzenia w przypadku naszej szkoły. My, jesteśmy wszędzie tam, gdzie dzieje się coś nowego, ważnego, godnego uwagi.

W październikowy poranek br. uczniowie klasy IV i III a gimnazjum ZS w Osobnicy udali się wraz z opiekunami do Skansenu Archeologicznego w Trzcinicy, czyli miejsca znanego dziś w całej Polsce i poza jej granicami.

Nieopodal naszej wsi, ponad 4000 lat temu, istniała osada obronna zamieszkała przez ludność z początku epoki brązu, zatem o wiele starsza od podręcznikowego Biskupina. We wczesnym średniowieczu teren ten został ponownie zajęty, tym razem przez Słowian, którzy wznieśli tu monumentalne grodzisko – jedno z najstarszych na terenie Słowiańszczyzny.

osobnica troja 2

Urok tego niewielkiego punktu na mapie jest ogromny. Tu przeszłość splata się z teraźniejszością. Obok nowocześnie urządzonego muzeum, na własne oczy zobaczyliśmy relikty wałów obronnych, zrekonstruowane chaty, bramy wjazdowe i wieżę obserwacyjną.

Na sali wystawowej, mieszczącej się wewnątrz dużego budynku, podziwialiśmy oryginalne zabytki odkryte przez archeologów na grodzisku. Szczególnie zachwycił nas skarb, który – jak opowiadała nam pani przewodnik- został zakopany na majdanie podczas wrogiego ataku na gród. Nie mniejszym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły sceny z życia codziennego dawnych mieszkańców począwszy od epoki brązu po wczesne średniowiecze. Postacie i zwierzęta wyglądały jak żywe!

osobnica troja 3

W sali kinowej obejrzeliśmy film dokumentalny o Karpackiej Troi. Przez 30 minut w idealnej ciszy i skupieniu poznawaliśmy niezwykłą historię tego miejsca. Długo będziemy pamiętać wypowiedzi wybitnych znawców przedmiotu i fabularyzowaną wersję powstawania i upadku tego grodziska.

W drugiej części niecodziennej wycieczki uczniowie klasy IV uczestniczyli w warsztatach ceramicznych, a ich starsi koledzy poznawali sztukę strzelania z łuku, biorąc udział w lekcji łucznictwa.

Z niecierpliwością czekamy na prace czwartaków ulepione z gliny podczas zajęć ceramicznych. Obiecano nam, że - po wypaleniu ich w piecu – wrócą do małych artystów. Po cichu liczymy również na to, że choć jeden gimnazjalista dorówna w łucznictwie Robin Hoodowi.

Beata Majsterkiewicz

UG Jasło

Ostatnio zmieniany czwartek, 07 listopad 2013 16:05

Media

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.