wtorek, 20 maj 2014 20:25

JEST PLAN OCHRONY PODKARPACKICH ZABYTKÓW NA WYPADEK WOJNY

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Fragment renesansowej polichromii na sklepieniu kościoła parafialnego w Kańczudze. Wymarła roślina Arum maius której ryciny zachowały się w dokumentach Uniwersytetu Jagiellońskiego Fragment renesansowej polichromii na sklepieniu kościoła parafialnego w Kańczudze. Wymarła roślina Arum maius której ryciny zachowały się w dokumentach Uniwersytetu Jagiellońskiego

Służby konserwatorskie na Podkarpaciu przygotowały plan ochrony dziedzictwa kulturowego regionu na wypadek wojny.

Chodzi o to, by zminimalizować ryzyko powtórzenia scenariuszy z okresu II wojny światowej kiedy to Niemcy i Rosjanie - nie licząc zniszczeń zabytkowych obiektów - dokonali rabunku polskich dzieł sztuki na wartość rynkową 30 miliardów złotych.

Częścią składową planu zabezpieczenia zabytków w naszym regionie na wypadek wojny są plany gminne. Objęto nimi miedzy innymi najcenniejsze zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz pomniki historii. W zależności od rozwoju sytuacji wojennej plan zakłada ochronę całych obiektów oraz wywiezienie z nich najwartościowszych ruchomości. Przygotowano na ich składowanie odpowiednie miejsca. Ile ich jest i gdzie są zlokalizowane - pozostaje tajemnicą.

Polskie Radio Rzeszów

Media

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.