wtorek, 16 sierpień 2016 14:33

BĄDŹ OSTROŻNY PODCZAS ZAKUPÓW PRZEZ INTERNET

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zakupy przez internet to popularna i wygodna forma nabywania towarów, dzięki której zaoszczędzamy sporo czasu. Musimy jednak pamiętać, że surfując po sieci w poszukiwaniu najatrakcyjniejszej oferty, możemy natknąć się na oszustów. Apelujemy, aby korzystając z tej formy zakupów zachować zdrowy rozsądek i podstawowe środki ostrożności.

W ostatnich dniach do jasielskiej komendy zgłaszają się mieszkańcy miasta i powiatu jasielskiego, którzy robiąc zakupy na portalach internetowych, zostali oszukani. Pokrzywdzeni pomimo wpłacenia sprzedającym pieniędzy za wystawiony towar, nie otrzymują przesyłki jak też zwrotu gotówki, a kontakt ze sprzedającym urywa się. Sprzedawcy nie odbierają telefonu i nie odpowiadają na e-maile. Pokrzywdzeni poprzez nieprzemyślane decyzje tracą w ten sposób duże sumy pieniędzy.
 
Aktualnie policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą prowadzą kilkadziesiąt postępowań w sprawie oszustw internetowych. Mechanizm działania sprawców jest  zazwyczaj podobny. Oszuści wystawiają na sprzedaż rzekomo posiadany towar i pobierają od kupującego pieniądze. Po kilku dniach okazuję się, że nie otrzymujemy zakupionego towaru lub dociera do nas przesyłka, w której znajduje się bezwartościowy produkt, a kontakt ze sprzedającym urywa się. Większość pokrzywdzonych, skuszonych atrakcyjną ceną towaru, płaci „z góry” pełną należność lub sporą zaliczkę i w ten sposób traci pieniądze.
 
Kilka zasad jak bezpiecznie kupować w sieci:
 
•    przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego

•    korzystajmy ze znanych i sprawdzonych sklepów czy portali internetowych - takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji, czy też proponują nam zakupy z wykorzystaniem programów ochrony kupujących, wówczas w przypadku oszustwa na naszą szkodę możemy starać się o zwrot poniesionych strat,

•    sprawdzajmy rzetelność i wiarygodność sprzedającego  - oceny sprzedających, opinie, punkty, komentarze. Brak komentarzy pozytywnych lub niewielka ich liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.

•    preferujmy odbiór osobisty zamówionego towaru, przesyłką kurierską pobraniową z możliwością sprawdzenia jej zawartości,

•    nie dajmy się zwieść nierealnym promocjom - często atrakcyjna, niska cena jest podstawowym "chwytem" wykorzystywanym przez oszustów,

•    zachowajmy wszystkie dokumenty związane z transakcją (dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp.) przy ewentualnym zgłoszeniu przestępstwa, ułatwi to wykrycie jego sprawcy,

•    kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i dokumentacji.
 
Apelujemy, by kupując przez Internet zachować zdrowy rozsądek, nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. „okazją cenową” oraz zachować przynajmniej podstawowe środki ostrożności.

KPP Jasło

Ostatnio zmieniany wtorek, 16 sierpień 2016 14:34

Media

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.