Pomoc będzie polegać na dofinansowaniu wkładu własnego. Rodziny, w których pojawi się trzecie dziecko własne lub przysposobione, będą mogły dodatkowo dostać pomoc na wcześniejszą spłatę części kapitału kredytu.
Jakie warunki trzeba spełnić?
- nie można posiadać innego mieszkania (także w przeszłości)
- wiek do 35 lat (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka)
- zakup lokalu mieszkalnego do 75 m2 powierzchni lub domu jednorodzinnego do 100 m2 powierzchni na rynku pierwotnym (wybudowanego przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą)
- zaciągnięty kredyt na co najmniej 50% ceny mieszkania, na co najmniej 15 lat
- cena mieszkania nie może przekroczyć wskaźnika określonego dla danej lokalizacji (szczegóły patrz: „Pytania i odpowiedzi”)
Na jakie dofinansowanie można liczyć?
- dopłata do 50 m2 (nie więcej niż powierzchnia kupowanego mieszkania)
- 10% dopłaty do wkładu własnego dla osób samotnych i małżeństw bez dzieci
- 15% dopłaty do wkładu własnego dla osób i małżeństw wychowujących co najmniej jedno dziecko
- dodatkowe 5% na wcześniejszą przedterminową spłatę części kapitału kredytu dla osób, którym w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie (lub kolejne) wychowywane dziecko
- dopłata liczona w odniesieniu do wskaźnika określonego dla danej lokalizacji (szczegóły patrz: „Pytania i odpowiedzi”)
Pytania i odpowiedzi
1) Ile program „MdM” będzie kosztował budżet państwa? Z jakich środków zostanie to sfinansowane?
Szacuje się, że w latach 2014-2022 kwota wydatków z tytułu finansowego wsparcia udzielanego w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” wyniesie 3,553 mld zł. Źródłem finansowania nowego programu będą środki budżetowe przekierowane z wygaszenia systemu zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
2) Czy jest jakiś limit zarobków, które trzeba osiągać żeby skorzystać z programu?
Regulacje zawarte w projekcie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych nie przewidują wprowadzenia limitu zarobków uprawniającego do skorzystania z finansowego wsparcia oferowanego w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”.
3) W jakich latach program będzie obowiązywał?
Program ma trwać pięć lat, od 2014 do 2018 r.
4) Na jakim etapie prac legislacyjnych jest ustawa?
Projekt ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych wprowadzającej program „Mieszkanie dla młodych” został 14 maja br. przyjęty przez Radę Ministrów i 27 maja 2013 r. trafił do Sejmu RP. Obecnie nad projektem ustawy pracują połączone Komisje sejmowe: Infrastruktury oraz Finansów Publicznych.
5) Jaka jest maksymalna cena za metr mieszkania, które będzie można kupić w ramach programu?
Nieprzekraczalny limit ceny 1 m² powierzchni użytkowej nabywanego mieszkania obejmowanego finansowym wsparciem będzie wyznaczać średnia arytmetyczna dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, ogłaszanego przez poszczególnych wojewodów, obowiązującego dla danej gminy, pomnożona przez współczynnik 1,1. Wskaźnik przeliczeniowy ustalany będzie odrębnie dla trzech rodzajów lokalizacji, jako:
- średnia arytmetyczna 2 ostatnich wartości wskaźnika ogłaszanego dla miast będących siedzibą wojewody lub sejmiku województwa - w przypadku tych miast,
- średnia arytmetyczna 2 ostatnich wartości wskaźnika ogłaszanego dla pozostałych gmin w województwie - w przypadku tych gmin,
- średnia arytmetyczna 2 ostatnich wartości wskaźnika ogłaszanego dla miast będących siedzibą wojewody lub sejmiku województwa i 2 ostatnich wartości wskaźnika ogłaszanego dla pozostałych gmin w województwie, nie więcej jednak niż 120% wartości określonej dla pozostałych gmin w województwie - w przypadku gmin sąsiadujących z miastem będącym siedzibą wojewody lub sejmiku województwa.
6) Na jakie dodatkowe wsparcie będzie można liczyć, jeśli po zakupie mieszkania w ramach programu „MdM” w rodzinie urodzi się dziecko?
Program przewiduje udzielenie beneficjentom jednorazowego dodatkowego finansowego wsparcia w formie spłaty części kredytu, w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania, w związku z urodzeniem się trzeciego (lub kolejnego) dziecka lub przysposobieniem dziecka (jako trzeciego lub kolejnego w rodzinie) w okresie po zakupie mieszkania. Wsparcie będzie przyznawane na wniosek beneficjenta złożony w ciągu 6 miesięcy od urodzenia lub przysposobienia dziecka i będzie przeznaczone na spłatę części zadłużenia z tytułu zaciągniętego uprzednio przez beneficjenta kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Uprawnienie do złożenia wniosku o uzyskanie tej formy wsparcia będzie obowiązywało przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania zaspokajającego potrzeby mieszkaniowe beneficjenta wsparcia.
7) Czy osoby korzystające z finansowego wsparcia w ramach programu „MdM” mogą mieć inne mieszkanie?
Nie mogą nie tylko aktualnie, ale też w przeszłości. Program przewiduje udzielenie finansowego wsparcia przy zakupie pierwszego własnego mieszkania, określa więc ograniczenie, zgodnie z którym beneficjent wsparcia do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego mieszkania włącznie nie może być właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny. Analogiczne ograniczenie dotyczy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny. Z programu nie będą wyłączone osoby, które posiadają lub posiadały część ułamkową prawa własności mieszkania.
8) Na jakiej wysokości wsparcie finansowe państwa można będzie liczyć w ramach programu „MdM”?
Finansowe wsparcie w podstawowej formie (dofinansowanie wkładu własnego do kredytu zaciąganego na zakup mieszkania) będzie wynosiło 10% wartości odtworzeniowej nabywanego mieszkania, ustalonej w oparciu o wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązujące dla lokalizacji nabywanego mieszkania oraz rzeczywistą powierzchnię użytkową tego lokalu (kwota odpowiadająca iloczynowi powierzchni użytkowej mieszkania i obowiązującej wartości wskaźnika). W przypadku mieszkań o powierzchni użytkowej przekraczającej 50 m² podstawą dla określenia wysokości przysługującego beneficjentowi dofinansowania będzie 50 m².
W przypadku osób i małżeństw wychowujących w dniu złożenia wniosku o udzielenie dofinansowania wkładu własnego, co najmniej jednego dziecka, kwota wsparcia będzie wynosiła 15% wartości odtworzeniowej nabywanego mieszkania.
Jeżeli w rodzinie beneficjenta w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania urodzi się trzecie (lub kolejne) dziecko, będzie mógł się ubiegać o dodatkowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, które będzie wynosić 5% wartości obliczonej analogicznie jak wysokość dofinansowania wkładu własnego. Wniosek o spłatę części kredytu nabywca składa w okresie 6 miesięcy od dnia urodzenia lub przysposobienia dziecka będącego trzecim lub kolejnym dzieckiem. Dodatkowa pomoc udzielana jest raz w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania.
9) Czym się różni program „MdM” od programu „Rodzina na swoim”?
Porównanie programu „Rodzina na swoim” z programem „Mieszkanie dla młodych”
Lp. |
Rodzina na swoim |
Mieszkanie dla młodych |
1 Beneficjenci |
|
|
2 Rodzaj wsparcia |
Dopłaty do odsetek od kredytu mieszkaniowego |
Dofinansowanie wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego |
3 Wiek beneficjentów |
Do 35 lat, w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego małżonka; w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci - brak ograniczeń |
Do 35 lat, w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego małżonka |
4 Wysokość wsparcia |
Do 50% odsetek naliczonych według stopy referencyjnej (WiBOR 3M + 2 pp.) |
|
5 Dodatkowe dofinansowanie po urodzeniu dziecka |
Brak |
5% wartości odtworzeniowej mieszkania na spłatę części kredytu w przypadku urodzenia 3-ciego (lub kolejnego) dziecka w okresie 5 lat od nabycia mieszkania |
6 Możliwość posiadania innego mieszkania |
|
Brak możliwości - wsparcie tylko na zakup pierwszego mieszkania |
7 Przedmiot wsparcia |
|
|
8 Powierzchnia mieszkania |
|
|
9 Cena mieszkania |
Iloczyn średniej arytmetycznej dwóch ostatnich wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych oraz współczynnika:
|
Iloczyn współczynnika 1,1 i średniej arytmetycznej dwóch ostatnich wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych ogłaszanego dla:
|
10 Kredyt mieszkaniowy |
|
|
11 Dodatkowi kredytobiorcy |
zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie beneficjenta wsparcia |
zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie beneficjenta wsparcia |
12 Ograniczenia stosowania wsparcia |
stosowanie dopłat podlega zaprzestaniu w przypadku:
|
dofinansowanie podstawowe podlega proporcjonalnemu zwrotowi, jeżeli w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania beneficjent przeznaczy wsparcie na cele nie służące zaspokojeniu jego potrzeb mieszkaniowych, a w szczególności:
|
10) Skąd mam wiedzieć u którego dewelopera dostępne są mieszkania w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”?
Podobnie jak w przypadku realizacji programu „Rodzina na swoim”, po wejściu w życie ustawy banki, za pośrednictwem których będzie udzielane finansowe wsparcie, jak również sami sprzedawcy, będą podawać w swoich ofertach informację o możliwości skorzystania z finansowego wsparcia na warunkach ustawy.
11) Czy program obejmuje zakup mieszkań na rynku wtórnym?
Nie przewiduje się objęcia programem mieszkań z rynku wtórnego.
12) Jaki jest maksymalny metraż mieszkania, które będzie można kupić w ramach programu?
Wielkość powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego nie może przekroczyć 75 m2, a domu jednorodzinnego - 100 m2 .
13) Jakiego typu mieszkania będą objęte programem „MdM”?
Finansowym wsparciem objęte będzie nabycie nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (rynek pierwotny) od osoby, która wybudowała to mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa).
14) Czy z programu mogą skorzystać pary żyjące bez ślubu?
Beneficjentem finansowego wsparcia może być małżeństwo lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim.
15) Jakie warunki trzeba będzie spełnić, żeby móc skorzystać z finansowego wsparcia w ramach programu „MdM”?
Z finansowego wsparcia w ramach programu „MdM” będą mogły skorzystać rodziny oraz osoby samotne (niezależnie od posiadania dzieci) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich), które dotychczas nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.
Projekt ustawy przewiduje możliwość ubiegania się o finansowe wsparcie na zakup mieszkania lokalu mieszkalnego także przez osoby, które w okresie po zakończeniu przyjmowania wniosków o kredyt preferencyjny w ramach programu „Rodzina na swoim” (tj. po 31 grudnia 2012 r.), a przed wdrożeniem nowego instrumentu wsparcia, rozpoczęły już użytkowanie nowo wybudowanego mieszkania lokalu mieszkalnego na podstawie umowy najmu.
Zakup lokalu mieszkalnego objętego finansowym wsparciem będzie realizowany z udziałem środków kredytu zaciągniętego na ten cel, na okres co najmniej 15 lat, w kwocie stanowiącej co najmniej 50% ceny zakupu tego lokalu mieszkalnego.
16) Kiedy program „Mieszkania dla młodych” zacznie funkcjonować?
Planuje się, że wnioski o finansowe wsparcie udzielane w ramach programu będzie można składać w instytucjach kredytujących od 1 stycznia 2014 r. do 30 września 2018 r.
17) Czy w każdym banku, w którym będę się ubiegać o kredyt będzie można skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych”?
Kredyty, dzięki którym będzie można skorzystać z finansowego wsparcia w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” będą udzielane przez banki, które zawrą odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ustawa nie przewiduje w tym zakresie żadnych ograniczeń. BGK na swojej stronie internetowej będzie aktualizował listę tych banków.
18) Czy z programu będą mogły skorzystać osoby budujące dom jednorodzinny tzw. systemem gospodarczym?
Tak, mimo uchylenia w projekcie ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym pozostawiono możliwość skorzystania po dniu 1 stycznia 2014 r. ze zwrotu podatku VAT przy zakupie materiałów budowlanych tym osobom fizycznym, które prowadząc budowę systemem gospodarczym zaspokajają potrzeby mieszkaniowe w formie prawa własności mieszkania. Zasady umożliwiające skorzystanie z tej formy wsparcia zaproponowano powiązać z dotychczasowym zakresem oddziaływania pomocy państwa przy zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego (powierzchnia domu jednorodzinnego do 100 m², lokalu mieszkalnego do 75 m²; pozwolenie na budowę wydane zostało po 1 stycznia 2014 r.; ubiegający się o zwrot nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę; jednorazowe prawo do ubiegania się o zwrot części wydatków, dotyczące faktur wystawionych od dnia uzyskania pozwolenia na budowę maksymalnie do dnia, do którego można będzie składać wnioski o finansowe wsparcie w ramach programu "Mieszkanie dla młodych").
rodzina.gov.pl