Wydrukuj tę stronę
wtorek, 22 wrzesień 2020 20:17

DOŻYNKI GMINNE W NIEPLI

Napisał 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Dożynki to święto ludowe, które dla rolników i całych gmin stanowi niezwykle istotny punkt w ciągu roku. Wydarzenie odbyło się 15 sierpnia 2020 r. w Niepli.

Zaszczytną funkcję starostów pełnili Pani Aleksandra Kosztyła i Pan Marian Macek. Msza Święta w intencji rolników została odprawiona w kościele p.w. Św. Marcina w Szebniach, której przewodniczył ks. prałat Wacław Rybka w asyście proboszcza ks. Henryka Magudy.

Następnie uczestnicy w korowodzie udali się na plac dożynkowy przy Domu Ludowym w Niepli, gdzie rozpoczęła się oficjalna część wydarzenia. W trakcie dożynek zaprezentowało się 14 delegacji wieńcowych: Sołectwo Chrząstówka, Sołectwo Bierówka, Dzieci z Bierówki, OSP Gorajowice, Sołectwo Gorajowice, Sołectwo Łaski-Sobniów, ZPiT Jaślanie, KGW Osobnica, Rada Sołecka z Niepli, KGW Warzyce, KGW Wolica, KGW Szebnie, Sołectwo Zimna Woda, KGW Żółków.

Uroczystość dożynkową swą obecnością zaszczycili: senator Alicja Zając, wicestarosta Jasielski Stanisław Pankiewicz, radna Rady Powiatu Jasielskiego Bożena Macek-Lubaś, radni Rady Gminy Jasło i sołtysi.

Starostowie przekazali chleb dożynkowy na ręce Wójta Gminy Jasło - Wojciecha Piękosia, który dzielił się chlebem z wszystkimi gośćmi i uczestnikami dożynek.

- Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To święto plonów, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. A ten rok nie jest łatwy dla rolników w naszej gminie. Na wiosnę przygnębiła nas i zamknęła w domach pandemia koronawirusa, a trzeba było przecież wyjść w pole, siać i uprawiać. Gdy przyzwyczajaliśmy się do życia z koronawirusem nastały deszcze i nawiedziła naszą gminę katastrofalna powódź. Spowodowała znaczne straty w Trzcinicy, Kowalowach, Warzycach, Jareniówce, Chrząstówce, Bierówce i Niepli. Mieszkańcy tych miejscowości – a przede wszystkim Trzcinicy – stracili dorobek życia. Odbudowa trwała będzie wiele miesięcy. Ogromne straty ponieśli również nasi rolnicy – woda a przede wszystkim grad dokonały zniszczenia. Niektóre uprawy zniszczone zostały całkowicie. Taka pogoda niestety odbiła się na wysokości plonów. Ale dość narzekań, przecież spotkaliśmy się dzisiaj w Niepli aby podziękować Bogu za zebrany plon i świętować symbolicznie zakończenie żniw – powiedział Wojciech Piękoś.

Obrzęd dożynkowy zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Jaślanie”. Na scenie zagościła również Kapela „Trzcinicoki” i Liryczno-Folkowa Kapela Podwórkowa „Tanie Dranie” z Jedlicza. Wieczorową porą grał zespół muzycznym „RAFA”. Dożynki prowadził Adam Berkowicz.

UGJ

Ostatnio zmieniany wtorek, 22 wrzesień 2020 20:23

Galeria

Media

Najnowsze od solaris

Więcej w tej kategorii: « W TERENIE ZABUDOWANYM PĘDZIŁ Z PRĘDKOŚCIĄ 159 KM/H DACHOWANIE W NIEGŁOWICACH »