środa, 11 listopad 2020 17:08

SZKOLNY DZIEŃ PIERWSZEJ POMOCY

Napisał 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy, obchodzonego na całym świecie corocznie w drugą sobotę września, a ustanowionego w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża, w dniu 30 września 2020 r. obchodziliśmy w SP1 Szkolny Dzień Pierwszej Pomocy.

Święto to ma na celu uświadomienie uczniom, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród młodzieży.

Szkolenie młodych osób odgrywa tu szczególną rolę, tak by uwrażliwić ich na potrzebę niesienia pomocy, wykształcić w nich właściwe postawy i nauczyć zasad postępowania w razie wypadków. Pierwsza pomoc okazuje się bowiem niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojny czy katastrofy naturalne, ale również w zwykłym, codziennym życiu. Warto poza tym przypomnieć, że zgodnie z polskim prawem udzielenie pomocy w nagłych wypadkach jest obowiązkiem. Wypadałoby jednak nauczyć się pomagać nie tyle z poczucia obowiązku, co z potrzeby serca.

W tym roku nasze szkolne działania były trzyetapowe. Uczniowie klas I – V brali udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Czuję, słyszę, widzę, ratuję – Pierwsza pomoc ratuje życie”. Prace wykonane w dowolnej technice i dowolnym formacie były oceniane przez komisję konkursową w dwóch kategoriach wiekowych. Nagrodzonymi autorami zostali:

- klasy I – III:

I miejsce – Maja Owczarska – kl. IIIa

II miejsce – Jakub Bigos – kl. II

III miejsce ex aequo – Sebastian Biesiada – kl. I i Gabriela Bartuś – klasa IIIb,


- klasy IV – V:

- I miejsce – Zuzanna Paluch – kl. IV

- II miejsce – Dominik Marszałek – kl.IV

- III miejsce ex aequo – Amelia Augustyn – kl. IV i Dawid Dykla – kl. V.


Dla klas VI – VIII zorganizowaliśmy szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej, które przeprowadzili zaproszeni goście – ratownicy, wolontariusze z Grupy Ratowniczo – Poszukiwawczej Legion Gerarda z Krosna. Po zapoznaniu się z zagadnieniami teoretycznymi i sprawdzeniu swojej wiedzy, wszyscy uczniowie mogli na fantomach przećwiczyć praktyczne sposoby udzielania pierwszej pomocy dorosłym, młodzieży i małym dzieciom z uwzględnieniem zmian w postępowaniu ratowniczym spowodowanych przez COVID-19.

W tym czasie policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Jaśle przeprowadzili pogadanki i ćwiczenia praktyczne dla najmłodszych uczniów na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnie w drodze do szkoły i do domu.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli zorganizować i przeprowadzić to tak ważne przedsięwzięcie!

Marek Godlewski
SP1 Osobnica

Ostatnio zmieniany środa, 11 listopad 2020 17:12

Media

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.