PAMIĘTAJMY!
W piecu domowym nie wolno palić śmieci. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, mebli itp.
W procesach spalania ważną rolę odgrywa temperatura spalania, w spalarniach odpadów temperatury spalania utrzymuje się powyżej 800 – 1000°C a spaliny są oczyszczane w urządzeniach oczyszczających, natomiast w paleniskach domowych temperatury są dużo niższe, co powoduje, że w emitowanych spalinach powstają bardzo szkodliwe związki chemiczne, które oddziałują bardzo szkodliwie na środowisko naturalne i zdrowie ludzi w najbliższym otoczeniu.
W trakcie takiego spalania odpadów powstają różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak:
- pył
- tlenek węgla (CO)
- nieorganiczne związki chloru i fluoru
- tlenki azotu jako NOx
- dwutlenek siarki SO2
- metale ciężkie : kadm, rtęć, tytan, arsen, kobalt, nikiel, selen, ołów, chrom
- związki organiczne (dioksyny i furany)
Zanieczyszczenia te są przyczyną powstawania chorób nowotworowych, alergii, chorób płuc i innych schorzeń.
DOBRZE WIEDZIEĆ ! Palenie śmieci ma również negatywny wpływ na stan przewodów kominowych, powodując odkładanie się tzw. „mokrej sadzy” w kominach. To z kolei może być powodem zapalenia instalacji i pożaru domu.
UWAGA ! W przypadku stwierdzenia termicznego przekształcania odpadów w instalacji do tego nie przeznaczonej podejmowane są sankcje karne wynikające z art. 191 ustawy o odpadach Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.
UG Kołaczyce